Facebook
Allegro
YouTube
arrow_upward

Dlaczego powinno się tulejować maszyny budowlane?

Maszyny budowlane, w tym na przykład koparki, z reguły charakteryzują się dość długą żywotnością. Niemniej jednak w wyniki eksploatacji sprzętu, wiele części zużywa się i niszczy, przez co konieczna może być ich wymiana. To kiedy podzespoły ulegną awarii, w dużej mierze zależy od sposobu wykorzystywania maszyny oraz przede wszystkim od częstotliwości konserwacji. W przypadku koparek istotne jest, aby wszystkie części ruchome miały odpowiednie smarowanie. W przeciwnym wypadku podzespoły mogą się zużyć i wówczas niezbędne będzie tulejowanie.

Czym jest tulejowanie maszyn budowlanych?

sworznie i tuleje

Tulejowanie, jak sama nazwa wskazuje, dotyczy przede wszystkim tulei – elementów umieszczonych w każdym ruchomym podzespole maszyny. Mają one za zadanie zmniejszyć naprężenie nacisku, które wywierane jest na dany układ, tym samym to na nie oddziałuje duża siła tarcia. Jeżeli maszyna jest właściwie konserwowana, a jakość kupowanych części pozostaje na wysokim poziomie, wówczas ryzyko uszkodzenia tulei jest bardzo niskie. Zdarza się jednak, że przez nieregularne smarowanie lub uszkodzenie innych podzespołów, powstają luzy, a tym samym tuleje nie są właściwie dopasowane, co może prowadzić do szybszego zużycia sworzni, jak również innych części maszyny. W konsekwencji sprzęt może całkowicie ulec awarii, a jego naprawa będzie kosztowna. Warto zawczasu skorzystać z możliwości tulejowania maszyn. Proces ten polega na obróbce otworu o nieregularnych kształtach, uzyskując przy tym równomierny promień. Otwór jest następnie wypełniany dzięki technikom spawalniczym, po czym dopasowuje się go pod oczekiwany rozmiar.

Jakie są korzyści płynące z tulejowania maszyn?

Przywrócenie pierwotnego kształtu tulei, a tym samym usunięcie uszkodzeń jest głównym powodem, dla którego korzysta się z usług tulejowania maszyn. Można w ten sposób uniknąć awarii sprzętu i zaoszczędzić sporo pieniędzy. Jest to szczególnie ważne, kiedy firma dysponuje wyłącznie jedną maszyną i nie może pozwolić sobie na żadne przestoje w pracy. Tulejowanie maszyn budowlanych odbywa się błyskawicznie i w niektórych przypadkach wykonywane jest przy wykorzystaniu urządzeń mobilnych, co oznacza, że to w geście eksperta od tulejowania leży, by przyjechać do swojego klienta. Tym samym nie tylko oszczędza się na braku konieczności wykonywania kompletnych napraw, ale również na paliwie. Poza pieniędzmi nie traci się także czasu – tulejowanie części do maszyn budowlanych nie wymaga demontażu i przewożenia podzespołów oraz późniejszego montażu gotowego komponentu. Firma dzięki temu minimalizuje czas, w którym maszyna jest wyłączona z użytku. Niezwykle istotną korzyścią tulejowania maszyn jest przede wszystkim poprawa bezpieczeństwa nie tylko samej maszyny, ale również operatora i osób znajdujących się w pobliżu. Nieprawidłowo funkcjonujące urządzenie w dowolnej chwili może przestać działać. Aby mieć pewność, że usługi serwisowe zostaną wykonane właściwie, warto skontaktować się ze sprawdzonymi firmami.

Kto przeprowadza tulejowanie części do maszyn budowlanych?

pompa wody

Wybierając specjalistów, którzy zajmą się tulejowaniem maszyn, warto przede wszystkim skupić się na tym, by było to rozwiązanie korzystne dla posiadacza sprzętu pod względem jakościowym i finansowym. Firma Zarem to sprawdzone rozwiązanie z zakresu serwisowania maszyn budowlanych. Tulejowanie koparek, naprawa czy produkcja łyżek do koparek nie stanowi problemów dla ekspertów z Zarem. Podejmą się oni wszelkich prac ślusarsko-spawalniczych przy maszynach, a każda z czynności skutecznie wpłynie na żywotność urządzenia. Współpracując z firmą, można błyskawicznie przywrócić sprawność sprzętu, umożliwiając prawidłowe działanie sworzni i niwelując ryzyko kolejnych uszkodzeń. Fachowcy poza serwisowaniem uszkodzonych części podpowiedzą również, jak właściwie dbać o maszynę.

Niektórzy operatorzy maszyn budowlanych nie zdają sobie sprawy z tego, czym jest tulejowanie oraz w jakim celu się je wykonuje. Zazwyczaj o konieczności napraw dowiadują się dopiero w momencie, gdy dochodzi do awarii sprzętu, a tym samym przestojów w pracy. Nie warto czekać, aż maszyna budowlana zostanie zniszczona, dlatego zaleca się, by regularnie dokonywać kontroli sprzętu. Można to robić samodzielnie lub udać się do polecanych warsztatów. Aby uniknąć problemów z funkcjonowaniem maszyn, należy pamiętać też, by zachować właściwe smarowanie komponentów.