Facebook
Allegro
YouTube
arrow_upward

Co warto wiedzieć o łyżkach do koparek?

Koparki stanowią nieodłączną część większości prac budowlanych. Spotyka się je przy remontach dróg, modernizacjach terenu czy budowie budynku. To właśnie dzięki tym maszynom budowlanym, większość robót ziemnych przeprowadzana jest w sposób błyskawiczny i przede wszystkim zgodny z założeniami. Niemniej jednak warunkiem prawidłowego funkcjonowania sprzętu jest dobór odpowiednich, sprawnych części. Podstawą jest zakup właściwych łyżek dopasowanych do konkretnych planowanych prac.

Łyżki do koparek – podstawowe rodzaje osprzętu

łyżka do koparki

Wybór odpowiedniego osprzętu nie należy do najprostszych. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów urządzeń, które wybiera się w zależności od ukształtowania terenu, powierzchni, na jakiej się pracuje, a także materiału, który będzie się transportować za pomocą łyżek. Podstawowe, a przy tym też najpopularniejsze łyżki do koparek skarpówki, jak sama nazwa wskazuje, służą do skarpowania terenu. Oznacza to, że tego typu osprzęt idealnie sprawdzi się podczas niwelacji terenu i przygotowywania go pod budowę. Łyżki skarpowe bezproblemowo poradzą sobie z usunięciem korzeni lub drążeniem wykopów w kamienistym podłożu. Mogą być one hydrauliczne lub obrotowe. W zależności od wybranego typu, szerokości i udźwigu łyżki, może ona posłużyć również do oczyszczania i pogłębiania rowów lub formowania skarp. Innym rodzajem łyżek są podsiębierne i przedsiębierne. Pierwsze z nich wykorzystuje się do pracy na górnej krawędzi wykopu, najczęściej przy wykopach liniowych. Drugie natomiast świetnie sprawdzą się podczas wykopów o dużych objętościach na gruntach nawet do IV kategorii. Oprócz tego są również łyżki do minikoparek, które montuje się w mniejszych maszynach, umożliwiając tym samym dotarcie w trudno dostępne miejsca. Rodzajów łyżek jest znacznie więcej i można je dopasować w zależności od wykonywanych prac i transportowanego materiału. Dobór odpowiedniego osprzętu zależny jest od operatora, jednak aby wszystkie prace wykonywane były w sposób bezpieczny, nie należy zapominać o właściwej konserwacji koparek.

Sposoby konserwacji łyżek do koparek

Nie trudno wyobrazić sobie, do jakich ciężkich prac wykorzystuje się koparki. Przenoszone materiały mogą ważyć nawet do kilku ton, co stanowi spore zagrożenie dla osprzętu maszyny. Łyżki do koparek są szczególnie narażone na awarię, gdyż to one w głównej mierze wykonują całą pracę. Ważne jest zatem, by właściwie dbać o stan techniczny tego komponentu, aby wykluczyć ewentualne przestoje w pracy oraz zagrożenia płynące z użytkowania niesprawnego sprzętu. Aby mieć pewność, że z łyżką jest wszystko w porządku, warto regularnie jeździć na przeglądy. W warsztatach specjaliści są w stanie przeprowadzić dokładną diagnostykę urządzenia i wskazać ewentualne nieprawidłowości. Podczas przeglądu, sprawdza się nie tylko łyżki, ale również stan całej maszyny. Kontroli podlega podwozie, wspornik obrotowy, zwalniacz hamulca, a także śruby mocujące gąsienicę. Mechanik sprawdzi, czy nie ma żadnych wycieków oraz jaki jest poziom elektrolitu w akumulatorze. Sprawdzone zostaną również filtry powietrza i wszystkie oleje. Aby znacznie wydłużyć żywotność maszyny, warto inwestować wyłącznie w sprawdzone części do koparek. Konserwacja łyżki powinna polegać na regularnej wymianie zębów oraz regulacji luzów. Należy zaopatrzyć się w sprawdzony smar do łyżek i pamiętać o wymianie w niej sworzni oraz prętów.

Gdzie kupić dobrej jakości części do koparek?

łyżka do koparki

W wyniku eksploatacji urządzenia, niektóre części będą wymagać regularnej wymiany. Zaleca się zatem wybierać producentów i sprzedawców, którzy w swojej ofercie mają szeroki wybór produktów dobrej jakości w przystępnych cenach. W asortymencie firmy Zarem dostępne są zarówno małe, jak i duże elementy zamienne do koparek CASE, CAT i wielu innych – tym samym można w łatwy sposób skompletować zamówienie i kupić wszystkie niezbędne do konserwacji części. Propozycja firmy obejmuje między innymi uszczelki, śruby oraz różne czujniki. Sprzedawca dopasuje najodpowiedniejsze płyny hamulcowe, oleje oraz smary niezbędne do prawidłowego funkcjonowania maszyny. Co ważne, w ofercie dystrybutora znalazła się również gąsienica, stacyjka, a nawet łyżka do koparki. Cena wszystkich tych komponentów jest zdumiewająco niska, a jakość produktów została zachowana na wysokim poziomie. Jest to zalecany wybór dla posiadaczy dowolnego rodzaju koparek i niektórych innych maszyn budowlanych.

Bez względu na sprzęt, jakim się dysponuje, zawsze należy mieć na uwadze, że wymaga on regularnych przeglądów i serwisowania. Zignorowanie potrzeby regularnej kontroli może spowodować, że podzespoły zostaną zniszczone, a tym samym koszta naprawy będą znacznie wyższe niż na początku. Z uwagi na fakt, że każdy rodzaj łyżki, jak i całej koparki ma inną budowę, warto w przypadku serwisu konsultować się z doświadczonymi mechanikami.